مطالب مهم

» مطالب خواندنی »  تفاوت میان زوجین شاد و ناشاد
 99 بازدید

 تفاوت میان زوجین شاد و ناشاد

 تفاوت میان زوجین شاد و ناشاد در این نیست که زوجین شاد اشتباه نمی کنند. همگی ما اشتباه می کنیم. این ممکن نیست فردی بتواند در ۱۰۰% مواقع به لحاظ هیجانی در دسترس شریک عاطفی اش باشد. #دکتر_جان_گاتمن در کتابش، The Science of Trust توضیح می دهد که هر دوی زوجین در یک رابطه‌، تنها […]

 تفاوت میان زوجین شاد و ناشاد

 تفاوت میان زوجین شاد و ناشاد در این نیست که زوجین شاد اشتباه نمی کنند. همگی ما اشتباه می کنیم. این ممکن نیست فردی بتواند در ۱۰۰% مواقع به لحاظ هیجانی در دسترس شریک عاطفی اش باشد. #دکتر_جان_گاتمن در کتابش، The Science of Trust توضیح می دهد که هر دوی زوجین در یک رابطه‌، تنها در ۹% مواقع به لحاظ عاطفی و هیجانی در دسترس هم اند. این امر ۹۱% اوقات رابطهٔ ما را، مستعد سوء تفاهم می کند.

 اما مشکل ما شکست نیست. حتی مادرانی که در ۵۰% اوقات در دسترس فرزند نیستند و پاسخگوی نیازهای او نیستند می توانند فرزندی سالم با روابطی سالم در بزرگسالی را رشد دهند.

 آنچه که “ماهرین” و “ناکامان” در روابط را هم جدا می کند این نکته است که چگونه اشتباه را تعمیر می کنند.

 این زوجین با میل و طیب خاطر مسئولیت سهمشان در ایجاد تعارض را می پذیرند، بنابراین می توانند فرایندی را آغاز کنند که زخمی که ایجاد شده را التیام دهند و پیوندشان را بهبود دهند.

 هرچقدر هم شما فردی دقیق و مراقب رابطه باشید، زمانی می رسد که طناب میان خود در رابطه را شما گسیخته کنید.

حتی زوجین خوب هم:
▪️یک روزهای به شدت بدی دارند
▪️حرف هایی به هم می زنند که یکدیگر را دلخور می کنند
▪️حالت انتقادی و دفاعی پیدا می کنند
▪️گاهی با بی تفاوتی و بی اعتنایی با هم برخورد می کنند

 آنها دقیقا همان کارهایی را انجام می دهند که زوجین ناشاد انجام می دهند. اما در یک نقطه مکالمه ای برقرار می کنند که آنها را دوباره به وضع قبل بر می گرداند. ماهرین در رابطه، تعاملات منفی شان را به شیوهٔ مؤثر تعمیر می کنند.

 هدف از تعمیر این است که به این درک برسیم که مشکل چه بوده و چطور میتوانیم گفتگوی بعدی مان را سازنده کنیم.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : مطالب خواندنی

دیدگاه بسته شده است.