مطالب مهم

» مطالب خواندنی » عملکرد مغز نوجوانان چگونه است
 80 بازدید

عملکرد مغز نوجوانان چگونه است

از سری تحقیقات اخیر، مطالعه‌‌ای مهم از سوی مؤسسه‌ی مکس پلانک واقع در آلمان است که می‌گوید مغز نوجوانان بین سنین دوازده تا هجده سال، درست مانند آنچه پیش از این در سنین نوپایی تجربه کرده‌اند، دستخوش بازسازی می‌شود. مسئله‌ این است که نوجوانان در این بازه‌ی زمانی که دومین مرتبه‌‌ی تغییرِ مغزی آنهاست، تقریبا […]

عملکرد مغز نوجوانان چگونه است

از سری تحقیقات اخیر، مطالعه‌‌ای مهم از سوی مؤسسه‌ی مکس پلانک واقع در آلمان است که می‌گوید مغز نوجوانان بین سنین دوازده تا هجده سال، درست مانند آنچه پیش از این در سنین نوپایی تجربه کرده‌اند، دستخوش بازسازی می‌شود. مسئله‌ این است که نوجوانان در این بازه‌ی زمانی که دومین مرتبه‌‌ی تغییرِ مغزی آنهاست،

تقریبا هم‌قدوقواره‌ی شما هستند و زبان تندی هم دارند، این شرایط مدیریت این تغییر را نسبت به قبل دشوارتر می‌کند. البته اینکه آنها تکانه‌هایی را تجربه می‌کنند که شباهت با تکانه‌های نوپایان دارد به این معنا نیست که باید مانند کودک نوپا با آنها برخورد کنید.

یکی از مهمترین علل ایجاد بحران دراین دوره نیز همین تغییرات مغزی می باشد, حال نوجوانی که دستخوش این تحولات قرار گرفته و در خود احساس بزرگی می کند ولی گاها تمایلات کودکی رانیز از خود نشان می دهد مورد سرزنش و توقعات بی مورد خانواده قرار گرفته و دچار سردرگمی, احساس بی کفایتی , شکست, نالایقی و… می شود و تمام این طرحواره های موجود دراین زمان باعث پیدایش انواع اختلالات از جمله وسواس, اضطراب, و استرس و گاهی نیز افسردگی در نوجوان می شود.


باید درنظر داشت که بروز استرسهای شدید دراین دوره میتواند مسبب آشکار شدن بیماریی بنام اسکیزوفرنی بوده که به صورت ژنتیکی در بعضی از افراد وجود دارد و حتی گاهی که استرسها فوق العاده شدید باشند میتوانند نوجوان بدون علایم ژنتیکی را نیز درگیر خود کنند.

مشاوره خانواده و ازدواج


برچسب ها : , ,
دسته بندی : مطالب خواندنی , مطالب کودک و نوجوان
ارسال دیدگاه