مطالب مهم

» روان شناسی » بهداشت روان چیست؟
 108 بازدید

بهداشت روان چیست؟

ما در مورد حفظ سلامت جسمی خودمان و رعایت بهداشت چیزهای زیادی می دانیم. مثلا می دانیم که باید دندان‌هایمان را بموقع مسواک بزنیم، قبل از غذا خوردن دست‌هایمان را بشوییم و از خوردن مواد غذایی آلوده اجتناب کنیم. همه‌ی این کارها را انجام می دهیم تا به بیماری خاصی مبتلا نشویم. همان‌طور که بهداشت جسمی خود […]

بهداشت روان چیست؟

ما در مورد حفظ سلامت جسمی خودمان و رعایت بهداشت چیزهای زیادی می دانیم.

مثلا می دانیم که باید دندان‌هایمان را بموقع مسواک بزنیم، قبل از غذا خوردن دست‌هایمان را بشوییم و از خوردن مواد غذایی آلوده اجتناب کنیم. همه‌ی این کارها را انجام می دهیم تا به بیماری خاصی مبتلا نشویم.

همان‌طور که بهداشت جسمی خود را رعایت می کنیم لازم است بهداشت روانی نیز داشته باشیم

قبل از آنکه بخواهیم راجع به بهداشت روانی صحبت کنیم بهتر است اول ببینیم روان چیست؟

شاید بعضی از شما بچه‌ها درباره روان و معنی آن چیزهایی شنیده باشید بعضی ‌ها هم ممکن است چیز زیادی ندانید.

خیلی از شما‌ در مورد مغز و نحوه‌ی کار آن در انسان چیزهای زیادی خوانده‌اید یا شنیده‌اید.

همانطور که می‌دانید مغز انسان مرکز فرماندهی و تصمیم‌گیری در بدن ما است. 

اگر بخواهید راه بروید، صحبت کنید و یا نقاشی بکشید خلاصه هر کاری که بخواهید انجام دهید دستور انجام آن کار توسط مغز صادر می شود. و اعضای بدن ما این دستورات را اجرا می کنند .

بعلاوه مغزانسان بر نحوه ی انجام این کارها و اینکه باحداکثر دقت انجام شود نیز نظارت دارد پس همان طور که گفته شد تصمیم گیری ها در مغز ما انجام می شودو برای تصمصم گیری باید فکر کنیم پس افکار مانیز در مغز ما شکل می گیرد همچنینمغز ما محل ایجاد احساساتاست احساساتیمثل خوشحالی، غمگینی، عصبانبت و ترس. مغز انسان مقدار و شدت این احساسات را تنظیم می کند.

 گاهی ما ناراحت می شویم و می خواهیم گریه کنیم ولی بدلیل حضور افراد دیگر سعی می کنیم گریه نکنیم این مغز ما است که متوجه می شود در این شرایط نباید گریه کرد و جلوی گریه را می گیرد.

خیلی وقت‌ها وقتی ما عصبانی می‌شویم ممکن است سر دیگران داد بزنیم و یا وقتی خوشحال می‌شویم می‌خندیم انجام این کارها و تنظیم شدت آن‌ها بر عهده‌ی مغز ما است

پس می بینید مغز انسان کارهای زیادی را انجام می دهد. منظور از روان نیز همین کارهایی است که مغز انجام می دهد کارهایی مثل تصمیم گیری ، فکر کردن، تنظیم احساسات و تنظیم رفتارها و همه‌ی کارهای ما.

بهداشت روان بمعنی مراقبت از مغز و عملکرد مغز است و بهمین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای مراقبت از روان خودمان باید کارهای زیادی انجام دهیم.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : روان شناسی , مطالب خواندنی

دیدگاه بسته شده است.